"We cannot sit and wait, we have agreed with Iran to build a bypass road" - Aliyev
One of the projects discussed by Azerbaijan with Iran is the construction of a transport link bypassing Armenia, which will connect Nakhichevan with Azerbaijan through the territory of Iran. This was announced by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
“The bypass road is already being built, we are now building a bridge, and the construction of a bypass railway is an issue that requires the agreement of Iran and Azerbaijan.
Since Armenia is blocking our access to Nakhichevan, we cannot sit and wait. We have agreed with Iran that we will build a bypass road, and Armenia will continue to remain in a deadlock in the region,” Aliyev said.