During his visit to Syunik, the British Ambassador met with Governor Robert Ghukasyan
During his visit to Syunik, the British Ambassador met with Governor Robert Ghukasyan to discuss regional development and collaboration.
The conversation touched on a wide range of topics, including the role of local governance in Syunik, the importance of inclusive development and the security situation in the region.
“It was a pleasure to meet Governor Ghukasyan again. We discussed the progress of development in the Syunik region and the Governor’s vision for the future. For me, peace and security are key to realising the potential of this dynamic region, and I reiterated the UK’s continued support.” -noted Ambassador Gallagher.