Rubio։ "The US will stop mediating between Russia and Ukraine if there is no progress"
The United States will end its efforts to mediate a peace deal between Russia and Ukraine within days if no clear signs of progress emerge, Reuters reported on Friday quoting US Secretary of State Marco Rubio.
According to the news agency, speaking in Paris after meetings with European and Ukrainian leaders, Rubio stated that while President Donald Trump remains open to a potential agreement, he is prepared to shift focus to other global priorities if talks continue to stall.
"We are now approaching the moment when we must decide whether a resolution of the conflict is possible at all or not. That is why we are engaging both sides. We are not going to continue this work for weeks and months," Rubio said.