"Moscow is waiting for a signal from Kiev for direct negotiations." Peskov
Moscow expects Kiev to show readiness to start a direct dialogue on the current conflict. However, so far there have been no corresponding steps from Ukraine. This was reported by the press secretary of the Russian President Dmitry Peskov.
“The signal of readiness for direct negotiations should come from Kiev, while Moscow does not see any such steps,” Peskov said in an interview with a URA.RU correspondent.
According to him, US efforts to resolve the situation around Ukraine peacefully are also continuing.
Peskov said that Russia confirms its readiness to start a negotiation process with Ukraine without preconditions.