"A step towards ending the war": Rubio comments on the signing of the Agreement between the USA and Ukraine
Thursday, 01 May, 2025, 11:39
US Secretary of State Marco Rubio stated that the agreement with Kyiv on the creation of an Investment Fund for Reconstruction is a step towards ending the war. According to him, the document was adopted thanks to the leadership of Donald Trump.
The agreement signed between Kyiv and Washington on the establishment of the Reconstruction Investment Fund is a step towards ending Russia's war against Ukraine. US Secretary of State Marco Rubio wrote about this on the social network X , UNN reports.