US Embassy in Georgia warns of possible explosions in Tbilisi
The U.S. Embassy in the country of Georgia has issued a security alert after receiving information about bomb threats directed at three shopping malls in the capital of Tbilisi.
According to the alert issued on Wednesday, the threats were made against East Point Shopping Mall on Aleksandre Tvalcherilidze Street, Galleria Tbilisi on Shota Rustaveli Avenue, and a third location referred to as the Tbilisi Shopping Area on Davit Aghmashenebeli Avenue.
Responding to this report, the State Security Service of Georgia called on diplomatic missions to "respect the activities of the departments responsible for security and refrain from disseminating statements not coordinated with the relevant departments," the SSS statement said.