President Donald Trump said Saturday there was “great progress made” on trade talks between the United States and China, amid a possible thaw in the trade war sparked by his massive tariffs.
“A very good meeting today with China, in Switzerland. Many things discussed, much agreed to. A total reset negotiated in a friendly, but constructive, manner. We want to see, for the good of both China and the U.S., an opening up of China to American business. GREAT PROGRESS MADE!!!” Trump posted on Truth Social.
It was the first comment from Trump after a day of talks in Geneva between US officials, including Treasury Secretary Scott Bessent and US Trade Representative Jamieson Greer, and Chinese officials. A source briefed on the meetings told CNN talks will continue Sunday.