Thursday, 22 May, 2025, 14:34
Biden, who has been diagnosed with an aggressive form of cancer, is likely to live for 12 to 18 months, former White House physician Ronnie Jackson has predicted.
“He has 12 to 18 months left. I certainly hope that the treatment will be successful and that he will live a long time. But the disease is already in an advanced stage,” the doctor noted.
He also emphasized that either the diagnosis was known long before it was publicly announced, or the president’s doctor made a mistake during the examinations and tests conducted during Biden’s presidency.
Earlier it was reported that the former US president was diagnosed with prostate cancer with metastases spreading to the bones.