Zakharova: "The issue of providing humanitarian aid to internally displaced persons from Nagorno-Karabakh is the focus of attention of the Russian side"
2284
Tuesday, 27 May, 2025, 14:34
The issue of humanitarian aid to those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh is in the focus of attention of the Russian side. This was stated by the representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova during a briefing, referring to the journalist’s question whether Moscow continues humanitarian aid to those forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
“A fairly large humanitarian action is planned in the near future by one of the domestic NGOs. On the Armenian side, the local branch of “Eurasia” and, of course, other structures are engaged in this issue,” Zakharova said.