Tuesday, 24 June, 2025, 16:34
Iran has forced Israel to stop its aggression and admit defeat. This was announced by the Security Council of the Islamic Republic.
"We forced the enemy to repent, admit defeat and unilaterally stop the aggression. Our armed forces are ready to respond decisively and painfully to any hostile action of the enemy," the Iranian Security Council said in a statement, Al Jazeera reported, noting that Tehran does not trust the statements of the enemies.
Earlier, Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi announced the end of the military operation.
"Together with all Iranians, I express my gratitude to our valiant armed forces, who are ready to defend our beloved country until the last drop of blood and who responded to any attack by the enemy until the last minute," Araghchi wrote on social networks.
At the same time, the Iranian Press TV channel announced the start of a ceasefire with Israel. The statement noted that it came into effect after four Iranian attacks on Israeli territory.
The Israeli government also confirmed the ceasefire in its statement, noting that all the objectives of the military operation against Iran have been achieved - the threat to the existence of the Jewish state has been eliminated.