The State Department commented on the Pashinyan-Aliyev meeting
The US State Department has commented on the meeting between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Abu Dhabi.
The United States supports efforts to achieve peace and stability in the South Caucasus. This was stated by the head of the State Department’s press service, Tammy Bruce.
“We generally follow the publication of press releases and do not have any additional information. However, as you know, the approach of President Trump and Secretary Rubio is evidence in itself that this administration is working for peace. These efforts are not weakening,” Bruce said during a briefing.