Araghchi: "Iran is open to talks with the US, but not directly"
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi said in an interview with Fox News that Iran is open to talks with the US, although not directly.
“There are no direct talks yet, but we are ready to discuss ways to resolve the conflict, in particular through the mediation of European partners,” he said.
Recall that the US and Iran have held 5 rounds of indirect talks on the nuclear program, mediated by Qatar. The next round of talks was scheduled for June 15, but did not take place due to the Iran-Israel war that began on June 13.