Fighting continues on the border between Thailand and Cambodia
In the morning, fighting between Thai and Cambodian troops continued with renewed vigor, with the Cambodian side once again using Grad rockets to hit civilian targets deep inside Thai territory, according to a statement released by the Thai Land Forces Command. “Cambodian troops are continuously shelling Thai territory, including with heavy artillery and BM-21 (Grad) multiple launch rocket systems. Thai troops are responding adequately in accordance with the tactical situation,” the statement said.
It is also reported that more than 100,000 people have fled Thai provinces bordering Cambodia due to escalating tensions.