FSB: "Armen Sargsyan's murder in Moscow was committed by a suicide bomber"
The explosion in the “Alye Parusa” residential complex in Moscow, which killed the head of the Boxing Federation of the DPR and the founder of the “Arbat” volunteer battalion, Armen Sargsyan, was carried out by a suicide bomber. The Russian Federal Security Service reported this.
According to the service, since the beginning of 2025, Ukrainian special services have increasingly used the sabotage scenario, in which criminals are eliminated along with the target.
“Such examples include the terrorist attacks in the “Alye Parusa” residential complex in Moscow, in the cities of Stavropol and Lugansk, during which 3 Russian citizens operating under the supervision of Ukrainian special services were killed,” the Federal Security Service reported.
Recall that the incident occurred on February 3. Sargsyan was seriously injured and died in the intensive care unit. The bomb exploded when Sargsyan was at the entrance with security officers.