"The short duration of the Putin-Trump summit is due to the willingness of the parties to continue the dialogue" Russian MP
Saturday, 16 August, 2025, 18:32
Dmitry Novikov, Chairman of the Russian State Duma Committee on International Affairs, stated that the short duration of the Putin-Trump summit in Alaska was due to the willingness of the parties to continue the dialogue.
According to him, the leaders limited themselves to one substantive discussion, without several rounds of negotiations.
“This indicates that they are ready for new meetings, possibly even in Moscow, which can also be considered a result for Russia,” Novikov noted.
According to the deputy, the meeting was also successful for Donald Trump, as it fully met his expectations. Recall that Trump rated the negotiations “ten out of ten points,” and Vladimir Putin called them “a productive dialogue.”