US President Donald Trump believes that Tehran could have developed a nuclear weapon in four weeks if the US had not bombed Iranian nuclear facilities.
“By the way, I think they would have acquired a nuclear weapon in four weeks, and they would have used it,” the US president said in an interview with American journalist Mark Levin.
Trump has called himself and Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu “war heroes.”
“He (Netanyahu) is a war hero because we work together. He is a hero. I guess, I too. I sent those planes (to bomb Iranian nuclear facilities),” Trump said.
Israel launched military action against Iran on the night of June 13. The United States became involved in the conflict nine days later: on the night of June 22, American forces attacked three Iranian nuclear facilities.