"There are no closed topics between Minsk and Tehran" - Lukashenko
There are no closed topics for discussion of areas of cooperation between Minsk and Tehran. This was stated by Belarusian President Alexander Lukashenko during the official visit of Iranian President Masoud Pezeshkian to Belarus.
According to Lukashenko, the Belarusian side is ready to cooperate in various areas, from food supplies to military-technical cooperation.
“The friendship of our countries is not directed against any country,” Lukashenko noted.
“We are ready to discuss any issue. We have no closed topics. I emphasize once again that there are no secrets here. We are doing everything for the well-being of our peoples, the Iranian and Belarusian peoples,” Lukashenko added.