"We can offer technical assistance in demarcation and demining matters" - British Ambassador to Azerbaijan
937
Wednesday, 20 August, 2025, 17:32
The UK welcomes the significant progress made in the negotiations between Azerbaijan and Armenia and sees this as a historic opportunity for sustainable peace in the region. Fergus Auld, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan, said in an interview with Azerbaijani media.
“We stand ready to support both countries in implementing any agreement, particularly in areas where the UK has proven experience. Achieving peace between Azerbaijan and Armenia would be a turning point for the South Caucasus region. The UK has always believed that sustainable peace can only be achieved through dialogue, mutual respect and practical cooperation between neighbours. We can offer proven solutions: technical assistance in border demarcation, world-class demining capabilities that will keep communities safe and make the land fertile, and support for economic connectivity projects,” the diplomat noted.