Trump։ "In two weeks, we may change our position on Ukraine"
The United States may change its approach to the Ukrainian conflict within two weeks if the country's administration determines that a peaceful settlement is not possible. This was announced by US President Donald Trump.
"I would say that in two weeks, one way or another, it will become clear. We may have to take a different approach," Trump said.
The Guardian wrote that Trump intends to temporarily step back from resolving the conflict between Russia and Ukraine so that Putin and Zelensky can organize a bilateral meeting on their own.
According to some sources, Trump has adopted a "wait-and-see" position. He intends to check whether a meeting between Putin and Zelensky is possible without his direct participation.