"Russia chooses ballistics, not the negotiating table" - Zelensky
The death toll from the overnight strike on Kiev has reached eight. Russia chooses ballistics over the negotiating table. This was written by Ukrainian President Volodymyr Zelensky, commenting on the Russian strike on Kiev.
“Another massive strike on our cities and communities. More killings. Unfortunately, at least eight people are already known to have died. Among them is a child,” he wrote.
According to him, the attack is “a clear response to all those who called for a ceasefire and real diplomacy.”
“Russia chooses ballistics over the negotiating table. It chooses to continue the killings over the war. And this means that Russia is still not afraid of the consequences. Russia is still taking advantage of the fact that at least part of the world turns a blind eye to the murdered children and seeks justification for Putin,” Zelensky wrote.