US President Donald Trump has defended his tariff policy against BRICS members, claiming the bloc was "an attack on the dollar". Speaking at the White House, the US leader claimed the member countries were "dropping out" of the bloc after he threatened to impose tariffs on them for attempting to replace the American currency.
"I told anybody who wants to be in BRICS, That's fine, but we're going to put tariffs on your nation. Everybody dropped out. They're all dropping out of BRICS," Trump said during a meeting with Argentine Prime Minister Javier Milei at the White House.
"I'm very strong on the dollar, and anybody that wants to deal in dollars, they have an advantage over people that aren't... BRICS was an attack on the dollar, and I said, You want to play that game, I'm going to put tariffs on all of your products coming into the US. They said, like I said, we're dropping out of BRICS... They don't even talk about it anymore," he added.