US will deport 600,000 illegal immigrants by 2025 end
ICE expects to deport more than 600,000 undocumented immigrants by the end of the year, President Trump's border czar Tom Homan said at Axios' Future of Defense Summit on Wednesday.
"If you're in the United States illegally, you're not off the table," Homan told Axios' Brittany Gibson in Washington D.C. "If we find you, we're going to arrest you."
Homan said 70% of individuals arrested by Immigration and Customs Enforcement (ICE) are classified as criminals, while the other 30 to 35% are identified as national security threats without criminal pasts.