Witkoff says 'a lot of progress was made' in Ukraine-US talks in Berlin
The meeting in Berlin between the Ukrainian and US delegations lasted over five hours, reports US Special Envoy Steve Witkoff.
Steve Witkoff said that the meeting in Berlin included Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, US Special Envoy Steve Witkoff, Trump's son-in-law Jared Kushner, and delegations from the United States and Ukraine. The talks lasted over five hours.
"Representatives held in-depth discussions regarding the 20-point plan for peace, economic agendas, and more. A lot of progress was made, and they will meet tomorrow morning again," he wrote.
Earlier, Handelsblatt and Ukraine's Presidential Communications Advisor Dmytro Lytvyn reported that the negotiations in Berlin would continue on Monday, December 15.