Friday, 19 December, 2025, 13:43
The United States wants Ukraine to act quickly in the context of negotiations to end the war with Russia, US President Donald Trump said while speaking to journalists.
Trump was asked about his expectations ahead of a meeting between Ukrainian and US government officials in Florida, scheduled to take place over the weekend.
"Well, they're getting close to something, but I hope Ukraine moves quickly. I hope Ukraine moves quickly because Russia is there. And you know, every time they take too much time, then Russia changes their mind," the US President said.