Trump showed photos of Canada, Greenland and Venezuela marked with the US flag
US President Donald Trump has published images showing the American flag on the territories of Greenland, Canada and Venezuela. These photos were published on January 20 in the social network Truth Social.
So, the first image shows that the American president is showing the leaders of other countries a map where the territories of the three countries are marked with the flag of the United States.
The second image shows Trump planting an American flag on Greenland, accompanied by US Secretary of State Marco Rubio and Vice President J.D. Vance. A nearby sign states that Greenland became American territory in 2026.