EU has 'serious doubts' about Trump's 'Board of Peace'
European leaders have serious doubts about the scope of President Donald Trump’s “Board of Peace” but are ready to work with the United States and the newly founded body in Gaza, EU chief Antonio Costa said Friday.
“We have serious doubts about a number of elements in the charter of the Board of Peace related to its scope, its governance and its compatibility with the UN Charter,” the European Council president said after an EU leaders’ summit in Brussels.
“We are ready to work together with the US on the implementation of the comprehensive Peace Plan for Gaza, with a Board of Peace carrying out its mission as a transitional administration.”