Head of Hezbollah parliamentary bloc said killed in IDF strike on Beirut
The head of Hezbollah's parliamentary faction, Mohammad Raad, was reportedly killed during IDF strikes on Hezbollah targets in Lebanon, Saudi news outlet Al-Hadath reported on Monday morning.
The IDF's precision strikes were carried out in retaliation after Hezbollah launched several projectiles towards northern Israel overnight.
The IDF stated it had struck several senior Hezbollah terrorists in Beirut and a "central Hezbollah terrorist" in southern Lebanon, but did not confirm the names of targets.