Israel's Defense Force (IDF) announced via its X account on Tuesday that it has carried out more than 3,000 strikes across Iran since the start of Operation Roaring Lion.
This includes dozens of Israel Air Force fighter jets completing a wave of strikes against the Islamic Republic on Monday.
As part of these strikes, the IAF hit several command centers, including two Islamic Revolutionary Guard Corps intelligence command centers as well as a command center belonging to Iran's Intelligence Ministry.
The IAF also struck weapons storage facilities and aerial defense systems, aiming to widen its aerial superiority in Iranian airspace, the military noted.
As part of this, the IAF struck over 50 targets overnight, including ballistic missile storage and launch sites.