Friday, 03 April, 2026, 16:48
President Volodymyr Zelenskyy has reported, citing data from Ukrainian and British intelligence, that the current situation on the front line is the best for Ukraine in the past 10 months.
"By the way, on Wednesday there was a report from my intelligence and an analysis from British intelligence. I received MI6's assessment of the situation on our front line – specifically, that the current situation is the best for Ukraine in the past 10 months."
The president stressed that that is the conclusion of the intelligence services themselves and that "all our partners can see this".