Monday, 06 April, 2026, 10:16
The U.S., Iran and a group of ​regional mediators are discussing the terms ‌for a potential 45-day ceasefire that could lead to a permanent end to the war, Axios ​reported on Sunday, citing four U.S., ​Israeli and regional sources with knowledge ⁠of the talks.
The mediators are discussing the terms ​of a two-phased deal, the report ​said, adding that the first phase would be a ‌potential ⁠45-day ceasefire during which a permanent end to the war would be negotiated.
The second phase would be an agreement on ​ending the war, ​the ⁠report said.
The ceasefire could be extended if additional time was required ​for talks, the report said.
Four sources with knowledge of the diplomatic efforts said the negotiations are taking place through Pakistani, Egyptian and Turkish mediators and also through text messages sent between Trump's envoy Steve Witkoff and Iran's Foreign Minister Abbas Araghchi..
U.S. ​President ⁠Donald Trump told the Wall Street Journal on Sunday his deadline for Iran to ⁠open ​the Strait of Hormuz ​or face attacks on critical infrastructure is Tuesday evening.