The Islamic Republic of Iran wanted to perpetrate a “Holocaust” against Israel and the Jews, says Prime Minister Benjamin Netanyahu at the state Memorial Day ceremony at Mount Herzl.
“The ayatollah regime in Iran planned another Holocaust,” says Netanyahu. “It sought to destroy us with nuclear weapons and thousands of ballistic missiles. Had we not acted decisively, the names Natanz, Fordo, and Isfahan might have joined Auschwitz, Majdanek, and Treblinka.”
Netanyahu says that it did not happen, “because together with our great ally, the United States, we dismantled that machinery of destruction in advance. We removed an immediate existential threat.”
“That is the essence of this campaign,” he continues, “to ensure that the lifeline of the Jewish people is never cut.”