Friday, 24 April, 2026, 12:22
The Netherlands Ambassador to Armenia, Marieke Monroy-Winter, visited the Tsitsernakaberd Memorial Complex on the occasion of the 111th anniversary of the Armenian Genocide, paying tribute to the memory of the victims.
“Today, the 24th of April, we commemorate the massive murder of Armenians between 1915 and 1917. We are deeply moved by the tribute of Armenian people for the suffering of their ancestors. We join Armenians and pay respect to all victims and survivors of this tragedy”, said the Ambassador.