Thursday, 28 May, 2026, 09:45
U.S. President Donald Trump has expressed “complete and total endorsement” of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan for re-election․
“Prime Minister Nikol Pashinyan, of Armenia, a great friend and Leader, is making his Country strong, wealthy, and very secure! Nikol completely shares my vision of PEACE and PROSPERITY for Armenia and the entire South Caucasus region. Our Secretary of State, Marco Rubio, just traveled to Armenia, where he advanced several important Deals for both our Countries. Soon, the United States and Armenia will break ground together on the Trump Route for International Peace and Prosperity, which will transform the South Caucasus, and help our wonderful American Energy Companies gain access from Central Asia all the way to the United States. For these reasons, Nikol has my COMPLETE and TOTAL Endorsement for Re-Election on June 7, 2026. With Nikol's help, we will bring the United States, Armenia, the South Caucasus, and Central Asia to greater heights than ever before. Make (Armenia) Great Again — MAGA,” Trump wrote on Truth Social