Friday, 12 June, 2026, 09:28
Iran’s foreign ministry spokesperson has said that major sections of a potential understanding aimed at ending the imposed war are close to completion, despite Washington’s contradictory positions and repeated acts of military aggression aimed at disrupting the diplomatic process.
In an interview on Thursday evening, Esmaeil Baghaei rejected media speculations regarding an agreement and reaffirmed Iran’s resolute and principled stance.
“Textually, the text has almost been finalized in its major parts. The problem is that the contradictory positions of the United States have always caused turbulence and disruption in this process,” Baghaei stated.
He emphasized that the Islamic Republic entered the diplomatic process with goodwill and full responsibility, while American officials have repeatedly shifted positions, raised unrealistic new demands, and even carried out military attacks during the negotiations.