The U.S. and Iran are expected to officially sign a memorandum of understanding on Friday that lays out the terms of an extended 60-day cease-fire that will allow time for further negotiations to take place.
Hours after an outdated version of the 14-point agreement was leaked to some media outlets, a senior U.S. administration official read out the memorandum, which outlines commitments aimed to ensure the full, toll-free reopening of the Strait of Hormuz, and the “termination of military operations on all fronts, including in Lebanon.” The agreement asserts that Iran can never develop a nuclear weapon—a promise the regime has made in the past. The agreement states that the U.S. and Iran will address Iran’s existing stockpile of enriched material, “with the minimum methodology to be down blending on site” under the supervision of inspectors with the International Atomic Energy Agency (IAEA).
It also indicates that Tehran may be able to tap into a $300 billion development fund for Iran’s “reconstruction and economic development,” provided it meets commitments laid out in a final deal. The negotiations would also set out a plan for the lifting of all US sanctions against Iran “in an agreed upon schedule.”
A senior U.S. official stressed that the U.S. team is clear-eyed about what it was agreeing to and what it was expecting out of Iran, and that President Donald Trump is prepared to restart military action if needed. “If Iran actually does all the things that they're telling you…that would be a home run deal,” the official says. “You could say that the MOU is final…but either side can walk away at any time until you really have a fulsome binding deal.”
You can read the 14-point Memorandum of Understanding (MOU) in full, below.
1 — The United States of America and the Islamic Republic of Iran and their allies in the current war, by signing this MOU, declared the immediate and permanent termination of military operations on all fronts, including in Lebanon, and undertake from now on not to initiate any war or any military operation against each other, and to refrain from the threat or use of force against each other and ensuring the territorial integrity and sovereignty of Lebanon. The final deal will confirm the permanent termination of the war on all fronts, including in Lebanon and other provisions of this paragraph.
2 — The United States of America and the Islamic Republic of Iran undertake to respect each other's sovereignty and territorial integrity, and to refrain from interfering in each other's internal affairs.
3 — The United States of America and the Islamic Republic of Iran commit to negotiating and achieving the final deal in maximum 60 days, expendable with mutual consent. 4 — Immediately upon the signing of this MOU, the United States of America will begin the removal of its naval blockade and any disturbances or impediments against the Islamic Republic of Iran, and will fully end the naval blockade within 30 days. During this period, the traffic of vessels will be in proportion to the numbers of pre-war traffic being restored by the Islamic Republic of Iran. The United States of America further undertakes to remove its forces from the proximity of the Islamic Republic of Iran within 30 days after the final deal.
5 — Upon the signing of this MOU, the Islamic Republic of Iran will make arrangements using its best efforts for the safe passage of commercial vessels with no charge for 60 days only from the Persian Gulf to the Sea of Oman and vice versa. The traffic of commercial vessels will immediately start, and considering the need for removing the technical and military obstacles and demining by the Islamic Republic of Iran, will be instated within 30 days. The Islamic Republic of Iran will conduct dialogue with the Sultanate of Oman to define the future administration and maritime services in the Strait of Hormuz, in discussion with other Persian Gulf littoral states in line with the applicable international law and the sovereign rights of coastal states of the Strait of Hormuz.6 — The United States of America undertakes with regional partners to develop a definitive, mutually agreed plan with at least USD $300 billion for the reconstruction and economic development of the Islamic Republic of Iran. The mechanism for the implementation of this plan will be finalized as part of a final deal within 60 days. All required licenses, waivers, and permissions needed for the relevant financial transactions will be granted by the United States of America.
7 — The United States of America undertakes to terminate all types of sanctions against the Islamic Republic of Iran, including the United Nations Security Council resolutions, IAEA Board of Governors resolutions, and all unilateral U.S. sanctions—primary and secondary—in an agreed upon schedule as part of the final deal. The Islamic Republic of Iran and the United States of America acknowledge the critical importance of the sanctions termination issue above mentioned and expressed their intentions to immediately address these issues in the negotiations in order to achieve mutual agreement on them.8 — The Islamic Republic of Iran reaffirms that it shall not procure or develop nuclear weapons. The United States of America and the Islamic Republic of Iran have agreed to resolve the disposition of stockpile enriched material pursuant to a mechanism that will be mutually agreed upon in accordance with the schedule mentioned in paragraph seven, with the minimum methodology to be down blending on site under the supervision of the IAEA. The two parties also agreed to discuss the issue of enrichment and other mutually agreed matters related to the Islamic Republic of Iran's nuclear needs, based on a satisfactory framework being agreed upon in the final deal. The final deal will confirm the provisions of this paragraph. The United States of America and the Islamic Republic of Iran acknowledged the critical importance of the nuclear issues above mentioned and expressed their intention to immediately address these issues in the negotiations in order to achieve mutual agreement on them.9 — Pending the final deal, the United States of America and the Islamic Republic of Iran agree to maintain the status quo. The Islamic Republic of Iran will maintain the current status quo of its nuclear program and the United States of America will not impose any new sanctions and will not deploy additional forces in the region.
10 — The United States of America undertakes that immediately upon the signing of this MOU and until the termination of sanctions, the U.S. Department of Treasury will issue waivers for the export of Iranian crude oil, petroleum products and derivatives, and all associated services, including banking transactions, insurances, transportation, etc.
11 — The United States of America undertakes to make fully available for use the frozen or restricted funds and assets of the Islamic Republic of Iran. Upon the implementation of the MOU, the United States of America and the Islamic Republic of Iran will mutually agree on the procedures related to the release of these funds during the negotiations. Such funds, whether retained in the original account or transferred, shall be made fully usable for payment to any ultimate beneficiary designated by the central bank of the Islamic Republic of Iran. The United States of America undertakes to issue all the necessary licenses and authorizations accordingly.12 — The United States of America and Islamic Republic of Iran agree that an executive mechanism will be established to monitor the successful implementation of this MOU and the future compliance of the final deal.
13 — After signing this MOU, and subject to the beginning of the implementation of paragraphs 1, 4, 5, 10, and 11 of this MOU, and the continuing implementation of these measures, the United States of America and the Islamic Republic of Iran will start negotiations regarding the final deal exclusively on the other paragraphs.