Tuesday, 30 June, 2026, 09:40
Iranian President Masoud Pezeshkian has said that any agreement between Iran and the United States must be rooted in mutual respect and reciprocal commitments, not threats or one-sided pressure.
In a post on X on Monday night, President Pezeshkian wrote, “Mutual understanding is a two-way street. If the American side adheres to the agreement, we will also fulfill our commitments.”
“Our approach to unreasonable saber-rattling and baseless threats is to rely on rationality and human dignity in decision-making, and to defend decisively and fearlessly when it comes time to act.”