Monday, 06 July, 2026, 11:23
US President Donald Trump plans to contact Russian President Vladimir Putin after he meets with Vladimir Zelensky on July 8 on the sidelines of the NATO summit to discuss the settlement of the Ukrainian conflict, Reuters quoted a high-ranking US official as saying.
"A senior US official who briefed reporters on condition of anonymity about the trip said Trump will meet with Zelensky on Wednesday to discuss ‘how we can end the war’," the story said.
"The senior US official said Trump would likely follow up with Putin after talking to Zelensky. The president feels a real sense of urgency to try to bring this to a stop."