Von der Leyen arrives in Kyiv
President of the European Commission Ursula von der Leyen arrived in Kyiv, as she reported on Wednesday on social media․
"Just arrived in Kyiv for my 11th visit to Ukraine during wartime. This is a special moment" - reported the head of the European Commission von der Leyen.
According to her, "Ukraine has gained a powerful military momentum. The situation is changing."
"I will announce new initiatives regarding the integration of our defense industry. So that we can produce more and faster. We will also discuss accession and preparation for this winter" - she outlined the topics of the negotiations.