A humanoid robot developed by Chinese smartphone maker Honor ​ran 100 meters in 9.32 seconds, China's ‌state broadcaster reported on Saturday, beating the human world record held by Jamaican sprinting great Usain Bolt.
The robot, ​dubbed Lightning, reached a peak speed of ​14.5 meters per second during a preparatory ⁠test event for the second World Humanoid ​Robot Games, which opened in Beijing on Saturday.
The ​performance surpassed the 9.58-second men's 100-metre world record set by Bolt at the World Athletics Championships in Berlin in ​2009.