Hakan Fidan։ The international system must fight against the threat posed by Netanyahu
Speaking at a press conference following the first meeting of the Strategic Political and Defense Committee under the Mecca pact in Istanbul, Turkish Foreign Minister Hakan Fidan urged the international community to "stop" Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu․
"This criminal, Netanyahu, who takes pleasure in shedding Palestinian blood and Muslim blood, must now be stopped.
The path he is pursuing is causing immense harm to Israel, to Palestine, and to the entire region.
When you look at his statements, it is clear that he does not want the establishment of a Palestinian state. He does not want to relinquish the ongoing occupations in countries across the region. He wants this genocidal and occupying approach to continue.
This is no longer a threat only to us; it is a major threat to the entire region and to the international community.