«Բադասյանը ջանք ու եռանդ չխնայեց վարչապետին ապացուցելու, թե ինչո՞ւ Հայաստանում հնարավոր չէ իրականացնել վեթինգ»․ Արման Բաբաջանյան
Երեքշաբթի, 12 մայիսի, 2020 թ., 10:45
Վերսկսելով աշխատանքը՝ խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց ԱԺ պատգամավորներ Համազասպ Դանիելյանի ու Հերիքնազ Տիգրանյանի ներկայացրած «Հանրաքվեի մասին» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, ապա անցավ «2019 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդման և «ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2019 թվականի գործունեության վերաբերյալ» տարեկան զեկույցի քննարկմանը:
Իր ելույթում Արման Բաբաջանյան անդրադարձավ նախորդ շաբաթ ԱԺ-ում տեղի ունեցած միջադեպին։ «Նպատակը մեկն է՝ ամեն գնով արժեզրկել, նսեմացնել Ազգային ժողովի կշիռը, նշանակությունը։ Այն, որ այսօր հնարավոր են նման իրադարձություններ, մեծապես պայմանավորված է մեծամասնությունից ու գործող իշխանության վարքագծով բարեփոխումների հարցում հանցավոր դանդաղկոտությամբ։ Պետք է գիտակցել այսօրվա իրավիճակի հարցում բոլորիս բաժին հասած պատասխանատվության և մեղքի մասն ու համապատասխան հետևություններ անել․․․ Ես բոլորովին այլ ելույթ էի ծրագրել նախօրեին, բայց երեկ տեղի ունեցած որոշ զարգացումներ այն հօդս ցնդեցրին, խոսքը վարչապետի ու Արդարադատության նախարարի հանդիպմանն է առնչվում։ Ռուստամ Բադասյանը ջանք ու եռանդ չխնայեց վարչապետին ապացուցելու համար, թե ինչու և ինչպես Հայաստանում հնարավոր չէ իրականացնել դատավորների համատարած վեթինգ ու անցումային արդարադատություն»,- ասաց Բաբաջանյանը։