«Լիլիթ Մակունցն այսօր «փայլատակել» է». Արմեն Աշոտյան
![]() 314 Երեքշաբթի, 01 դեկտեմբերի, 2020 թ., 16:05 ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԱԺ-ում«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն այսօր «փայլատակել» է. «Այն մթնոլորտը, որը կա այսօր Հայաստանի Հանրապետությունում, և այն մթնոլորտում, որտեղ որևէ միտք, գաղափար նորմալ առողջ քննարկման չի ենթարկվում և նորմալ երկխոսություն չի ձևավորվում, այս պարագայում ես որևէ հանրային մեկնաբանություններ չեմ տալիս»: Իհարկե, ժողովուրդն է մեղավոր, որ երկիրն ազգային աղետի հասցնելուց հետո, տիկին Մակունցի հեղինակավոր կարծիը դեռ ինչ-որ մեկին հետաքրքրում է։ Մադամը, լինելով իշխող դավադիր ոհմակի գորշ պարագլուխներից մեկը, դեռ մի հատ էլ «պռոշ է անում», նեղվում է, թե առողջ մթնոլորտ չկա։ Տիկի՛ն Մակունց, քանի դեռ դավադիր ստակակը չի պատժվել, մթնոլորտը չի առողջանալու։ Իսկ դրանից հետո ձեր կարծիքը հետաքրքիր կլինի լոկ պատկան մարմինների համար։ Այդքանը հերիք չէր, պարզվում է, տիկինը միտք ու գաղախար կարող է առաջարկել, բայց դե մթնոլիրտն այն չէ։ Հիշեցնեմ ձեր «մտքերից» մեկը։ Պատերազմից առաջ ժողովրդի գլխի տակ փափուկ բարձ դնելով, թե «Թուրքիան չի աջակցի Ադրբեջանին նոր պատերազմում», դուք նպաստել եք ԲԱՅՐԱՔԹԱՐՆԵՐԻ հարվածներին մեր երեխեքի գլխին։ Ուստի իրոք որ, մադամ, shut up»: |