#SpaceX-ը արձակել է թուրքական Turksat 5A կապի արբանյակը
Ամերիկյան SpaceX ընկերությունը հունվարի 7-ին թուրքական Turksat 5A կապի արբանյակի հետ գործարկել է Falcon 9 հրթիռի արձակումը: Արձակման պահը հեռարձակվել է SpaceX-ի կայքում:
Արձակման մեկնարկը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի Արևելյան ափի ժամանակով 21:14-ին (Երևանի ժամանակով 06:14-ին): Սպասվում է, որ արբանյակը կսկսի գործել այս տարվա 2-րդ կեսին:
Anadolu գործակալության տվյալներով՝ 5-րդ սերնդի արբանյակը գործելու է 30 տարի։ Դրա օգնությամբ հեռուստատեսային հեռարձակման ծառայություններ կմատուցվեն Թուրքիայի տարածքում, Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում և մի շարք այլ տարածաշրջաններում: