#SpaceX-ը 159 միլիոն դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքել Փենթագոնի հետ
Ամերիկյան SpaceX ընկերությունն ավելի քան 159 միլիոն դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքել Պենտագոնի հետ՝ ԱՄՆ ԶՈւ համար 2 տիեզերական սարքավորում արձակելու համար։ Արձակումը պետք է իրականացվի մինչև 2023-ի ֆինանսական տարվա ավարտը, հայտնել է ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարությունը:
SpaceX-ից բացի, ԱՄՆ ԶՈՒ 2 տիեզերական սարքավորում արձակելու համար, ավելի քան 224 միլիոն դոլար արժողությամբ պայմանագիր է կնքվել նաև Փենթագոնի ավանդական գործընկերոջ՝ United Launch Alliance (ULA) ընկերության հետ:
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին SpaceX-ը՝ հրթիռների արձակմանը հետևելու արբանյակների ստեղծման ծրագրի շրջանակում Փենթագոնի հետ 149 միլիոն դոլար արժողության պետպայմանագիր է կնքել:
Նախատեսվում էր, որ SpaceX-ը իր Starlink հեռահաղորդակցային արբանյակների արտադրության գործարանը կօգտագործի լայնանկյուն ինֆրակարմիր սենսորներով արբանյակներ ստեղծելու համար: