ՄԱԿ-ում հաշվարկել են, թե երբ կհավասարվի կին և տղամարդ ղեկավարների թիվը
Առաջընթացի ներկայիս տեմպով, պետությունների և կառավարությունների՝ կին ու տղամարդ ղեկավարների հավասար թվին հնարավոր կլինի հասնել 130 տարի անց: Այս մասին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ հայտարարել է քաղաքական հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոզմարի ԴիԿարլոն:
«Առաջընթացի ներկայիս մակարդակով, պետությունների և կառավարությունների ղեկավարի պաշտոնում գենդերային հավասարության հասնելը ևս 130 տարի կտևի»,- ասել է ԴիԿարլոն:
Նրա խոսքով՝ ՄԱԿ-ը պետք է օրինակ ծառայի սեռերի հավասարության ապահովման հարցերում։
Ինչպես նշել է ԴիԿարլոն՝ ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը կազմակերպության հատուկ քաղաքական առաքելություններում ղեկավար պաշտոնների ավելի քան 57%-ում կանանց է նշանակել, այդ թվում՝ Աֆղանստանում և Իրաքում առաքելությունների ղեկավարի պաշտոնում:
«Մենք հավատարիմ ենք ՄԱԿ հովանու ներքո ընթացող խաղաղ գործընթացներին կանանց կառուցողական մասնակցությանը»,- նշել է նա:
Ավելի վաղ ՄԱԿ- գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նշել էր, որ ընդամենը 22 երկրում է կինը պետության կամ կառավարության ղեկավար: Ընդ որում, նախարարների միայն 21%-ն է կին, իսկ կին խորհրդարանականների թիվը պատգամավորների 25%-ից պակաս է: