Ակցիայի մասնակիցները հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրին դատախազություն
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները հանցագործության մասին հաղորդում-նամակ հանձնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազին ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի: «Տակը ստորագրել է 27 կազմակերպություն՝ իրենց կնիքներով:
Կրկնում ենք՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի ապօրինի եռակողմ հայտարարության նախագիծը նախօրոք չի քննվել ՀՀ Անվտանգության խորհրդում, չի վավերացվել ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, և ըստ ՀՀ Սահմանադրության՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իրավական լիազորություններ չուներ Հայաստանի Հանրապետության կողմից Արցախի խնդրի և տարածքների վերաբերյալ ստորագրել միջպետական որևէ փաստաթուղթ։ Սույն ապօրինի հայտարարությունը չի համապատասխանում Հայաստանի Հանրապետության գործող օրենսդրությանը և միջազգային իրավունքի նորմերին։
Իր լիազորությունները գերազանցելու և ՀՀ Սահմանադրական կարգը խախտելու համար պահանջում ենք ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ենթարկել պատասխանատվության ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով»,- ասացին մասնակիցները: