Իսրայելը ներկայացրել է աշխարհում առաջին անօդաչու էլեկտրական ուղղաթիռը
Իսրայելական Steadicopter ընկերության մասնագետները ներկայացրել են իրենց նորարարությունը՝ աշխարհում առաջին էլեկտրական անօդաչու Black Eagle 50 Electric ուղղաթիռը, որը նախատեսված է ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական նպատակներով օգտագործելու համար, հայտնում է Defense Blog-ը։
Ուղղաթիռը կարող է օգտագործվել որոնողափրկարարական աշխատանքների համար, կիբեռնետիկայի բնագավառում, հետախուզության, ինչպես նաև գազի և նավթային հենակետերի հետազոտման և նավատորմի գործողությունների ժամանակ: Առավելագույն 50 կգ թռիչքային քաշի պարագայում ուղղաթիռի թույլատրելի բեռն առնվազն 30 կգ է:
Ինքնաթիռը կարող է անընդհատ օդում լինել մինչև 2 ժամ և հագեցած է կրկնակի էլեկտրական շարժիչով, ինչը դարձնում է դրա օգտագործումը էժան և վնասակար արտանետումներ չի արտանետում մթնոլորտ։