Բրիտանիայում Ռուսաստանի դեսպանին արգելել են մտնել խորհրդարան
Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Անդրեյ Կելինին և այլ ռուս դիվանագետներին արգելված է այցելել բրիտանական խորհրդարանի շենք։ Արգելքի մասին գրում է Guardian թերթը՝ վկայակոչելով Լորդերի պալատի և Համայնքների պալատի խոսնակների տարածած հաղորդագրությունը։
«Որպես Ռուսաստանի կառավարության պաշտոնապես հավատարմագրված ներկայացուցիչ՝ դեսպանին չեն դիմավորի խորհրդարանական նստավայրում»,- մեջբերում է աղբյուրը բրիտանացի խորհրդարանականներին ուղղված ուղերձից։ Ինչպես երևում է նշված փաստաթղթից, արգելքը մտցվում է մինչև հետագա ծանուցում։
Հաղորդվում է, որ Մեծ Բրիտանիայում արգելքը վերաբերում է նաև Ռուսաստանի Դաշնության այլ պաշտոնապես հավատարմագրված դիվանագետներին և պաշտոնյաներին:
Նշվում է, որ այս արգելքը երկրում գործում է ոչ պաշտոնապես Ուկրաինայում ռուսական հատուկ գործողության մեկնարկից ի վեր։ Դա հենց հիմա առաջին անգամ գրավոր հաստատված է: