Լեհաստանը մտադիր է ստեղծել ՆԱՏՕ-ի ամենաուժեղ ցամաքային բանակը
Լեհաստանի իշխանությունները ձգտում են ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների շարքում ստեղծել ամենաուժեղ ցամաքային բանակը, որպեսզի կարողանան հետ մղել Ռուսաստանին։ Այս մասին Sieci շաբաթաթերթին տված հարցազրույցում ասել է Լեհաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը։
«Կրեմլի կառավարիչները ուժեղներին չեն հարվածի. թուլություն տեսնելով՝ հարձակվում են։ Ե՛վ հրետանային, և՛ զրահատեխնիկայի առումով, ի վերջո, Եվրոպայում ամենաուժեղ երկիրը չի լինի։ ՆԱՏՕ-ի եվրոպական երկրներից մենք կունենանք ամենաուժեղ ցամաքային ուժերը. մենք առաջնագծում ենք, հյուսիսում սահման ունենք Ռուսաստանի հետ, իսկ ռազմական առումով՝ Բելառուսի կողմից»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Բլաշչակը նաև նշել է, որ լեհական բանակը պետք է լինի այնքան մեծ թվով և ուժեղ, որ դրա գոյությունը կարող է վախեցնել պոտենցիալ թշնամուն: