Կիմ Չեն Ինը մեղադրում է ԱՄՆ-ին «ՆԱՏՕ-ի ասիական տարբերակ» ստեղծելու համար
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը երկրի կուսակցության պլենումի ժամանակ իր զեկույցում ասել է, որ Միացյալ Նահանգները լարվածություն է բարձրացնում Կորեական թերակղզում և Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի հետ համագործակցության ամրապնդման պատրվակով ստեղծում է ՆԱՏՕ-ի «Ասիական տարբերակը»,- կիրակի հայտնել է ԿԺԴՀ-ի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը (CTAC):
«2022 թվականից ի վեր Միացյալ Նահանգները առավելագույնս բարձրացնում է ԿԺԴՀ-ի վրա ռազմական ճնշման մակարդակը՝ հաճախ Հարավային Կորեա ներմուծելով տարբեր միջուկային հարվածային զենքեր մշտական ​​տեղակայման մակարդակով, իսկ մյուս կողմից՝ հիմնովին խթանելով համագործակցությունը Ճապոնիայի և Հարավային Կորեայի հետ՝ «դաշինքի ամրապնդման» պատրվակով, ձեռնամուխ են լինում նոր ռազմական բլոկի՝ ՆԱՏՕ-ի ասիական տարբերակի ստեղծման մեջ»,- ասվում է Կիմ Չեն Ինի զեկույցում։
Նա նշել է արտաքին լուրջ մարտահրավերների և միջկորեական հարաբերությունների ներկա վիճակի պայմաններում ԿԺԴՀ-ի ինքնապաշտպանության ուժեղացմանը «հզոր ազդակ հաղորդելու» կարևորությունը, ինչպես նաև ասել է, որ Միացյալ Նահանգները և ԿԺԴՀ-ի թշնամական ուժերը «լուրջ հարված են ստացել» Փհենյանի արագ ռազմական հզորացումից և միջուկային զենք ունենալու քաղաքականության ներդրումից։
Կիմ Չեն Ինը հավելել է, որ Հյուսիսային Կորեայի թշնամիները «վախից դողում են» և, հետևաբար, դիմում են «մարդկության պատմության մեջ աննախադեպ ինտրիգների՝ դաժանության և արատավորության առումով»՝ փորձելով մեկուսացնել Հյուսիսային Կորեան և «խեղդել» նրան։ Իսկ Հարավային Կորեան «ինչ-որ սպառնալիքի» դիմագրավելու պատրվակով ավելացնում է պաշտպանական ծախսերը, ակտիվացնում է թշնամական գործունեությունը և հավատարիմ է մնում առճակատման դիրքորոշմանը։
«Ներկայիս իրավիճակը պահանջում է կրկնապատկել ջանքեր՝ հզորացնելու ճնշող ռազմական ուժը, որպեսզի հետևողականորեն երաշխավորվեն ԿԺԴՀ-ի ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը և հիմնարար շահերը՝ ի պատասխան ԱՄՆ-ի և մեր պետության դեմ ուղղված թշնամական ուժերի տագնապալի ռազմական գործողությունների», - ասել է Կիմը: